Milí uživateli,
právě pracujeme na nové verzi webu. Všechny aktuality, nové srazy atp. proto najdeš ZDE.

O Pentagramu

V období velkého zájmu o první knížky s Harry Potterem vzniklo na webu hned několik kouzelnických škol - Bradavic, kde bylo možno studovat čáry a kouzla.

Jedny takové stránky vytvořila v roce 2003 i dvojice ve složení Jean a Marty, která si brzy získala své věrné studenty a pedagogy. Design byl nápaditý a zapamatovatelný, kromě klasického modelu podle Rowlingové (studium předmětů z knížky, boj o pohár v rámci čtyř kolejí z knihy) tu byl i zajímavě udělaný souboják, žákopis a a hrál se tu i famfrpál. Hodně prostoru dostávali fanoušci HP na své debaty o dalším vývoji knihy, populární byly obrázky z filmů a údaje o hercích.

S Bradavicemi začali poté úzce spolupracovat Fred a Goofer, jinak autoři pěkných stánek určených pro studium Zvěromagie. Díky nim a Palette s Ariol pak začal nevídaně prosperovat věhlasný časopis Věštec. Tehdy se zrodil i zlomyslný skřítek Grew. Začátkem podzimu v roce 2005 však došlo k náhlému zrušení Bradavic. Šlo o fanouškovské stránky a platit autorská práva za použité názvy a reálie nebylo rozhodně v silách několika studentů...

Nešťastní sirotkové se pak scházeli celý podzim na stránkách Oznamovatele, které jediné zůstaly na omezenou dobu pracovat.

Nicméně v té době již se Fred rozhodl, že myšlenka magické školy je tak nosná, že je škoda jí opustit. Rozhodl se, že vytvoříme něco zcela originálního, možná, že už tehdy mu v podvědomí zrála myšlenka na vlastní knihu. Každopádně ale dal podnět k sestavení skupinky přátel, kteří začali novou školu vymýšlet. Kromě patronů čtyř kolejí (Fred, Goofi, Marty a Jean) se na rozvoji Pentagramu hodně podílely Ariol a Palette (vytvořily bestiář a legendy k patronům 4 kolejí), Sillia která udělala většinu grafiky, a Čiko který je hlavním autorem pravidel bludrníku (který však Amanita s Ariol poté ještě vylepšily mnoha zajímavými kouzly). Poprvé se naživo setkali na Velké Pardubické. Za fungování Bradavic se nejvyšší admini naživo nikdy neviděli krom dvojice Marty a Jean. Za pochodu, někdy v listopadu, se připojila ještě Amanita a John Emcom, kteří se začali věnovat hlavně výuce a zárodku mapy, několikrát se pracovně sešli v Pardubicích.

Pomáhalo i mnoho dalších lidí, například s obchody v Křižánkách a podobně.

V prosinci už probíhaly poslední testy a na Boží hod 2005 byl Pentagramus spuštěn naostro. K tomu se váže pikantní příhoda, lidé se v Oznamovateli sázeli, kdy budou stránky spuštěny a probíraly se všemožné až snad astrologické či symbolické konstelace... Nicméně ve skutečnosti byla dohoda prostá. Stránky budou spuštěny, až se Marty vyspí.(možná se i nasnídal, to se ho musíte zeptat :) ).

První rok byla organizace Pentagramu jednoduchá, školu řídila Rada 4, kterou tvořili 4 patroni kolejí (Fred, Marty, Goofer a Jean), každá kolej měla rektora a ten řídil prefekta a prefektku. Výuku řídili dva děkani (Faith a Amanita), vyučovalo se zprvu jen asi deset předmětů. Mapa Anaretu zprvu neměla žádná aktivní stanoviště, ale velmi brzy se rozběhlo Trojkříží, Pokusné skleníky a pak přibývala další. Přibývaly postupně i další vyučovací předměty, z nemagických rozhodně stojí za zmínku Istarova výuka češtiny, která byla v té době nesmírně populární. Přibývalo i obchodů v Křižánkách.

Již zjara 2006 jsme se rozhodli, že se nechceme setkávat pouze virtuálně. Historicky první vícedenní sraz se konal v květnu v Šiškovicích u Chrudimi, byly i jednodenní výpravy do ZOO či pikniky v Praze a dalších městech. Mělo to velký úspěch, proto jsme strávili další víkend v létě na hradě Helfenburku. Začalo se mluvit o táboře, ale vzhledem k tomu, že pro pořádání podobných akcí je třeba právní i organizační zázemí, vybrali jsme si Junák - svaz skautů a skautek ČR a již na podzim, na dalším víkendu v Šiškovicích, byl založen více než třicetičlenný skautský oddíl Pentagramus, který je registrován ve skautském středisku ve Slatiňanech.

Boj o pohár byl v té době záležitost přímo bratrovražedná, téměř pokaždé se koleje zhádaly ještě v noci na prvního, ohledně podvádění. Vedení školy ale trvalo na fair play a padaly občas i velmi přísné tresty, protože pohárová pravidla měla mnoho děr - časem to vedlo až ke vzniku zákoníku, na jehož tvorbě se nejvíc asi podílela Jasněnka, ale už i nově vzniklý Starostolec, protože se zjistilo, že patroni sami nezvládnou školu řídit a současně vylepšovat a rozšiřovat. V roce 2007 byl první tábor.